In the Tyachiv city council presented a scientific book “Prospects of economic development of territorial communities of Transcarpathia in conditions of decentralization of power”

У вівторок, 8 серпня, у Тячівській міській раді, відбулася зустріч одного з укладачів наукового видання «Перспективи економічного розвитку територіальних громад Закарпаття в умовах децентралізації влади» Степана Сембера із Тячівським міським головою Іваном Ковачем.

Найперше візитер презентував міському голові наукову працю над якою два роки поспіль трудився чималий склад науковців, котрі використовували статистичні дані усіх можливих громад та практичні напрацювання уже функціонуючих добровільно об’єднаних громад нашої області, а саме їх фінансово-економічну спроможність.

Зокрема, кандидат економічних наук, доцент, директор Закарпатського регіонального центру соціально-економічних і гуманітарних досліджень НАН України, доцент кафедри фінансів і банківської справи ДВНЗ «Ужгородський національний університет» Степан Сембер наголосив, що у монографії сформовано підходи до вироблення спільної політики економічного розвитку громад у межах кластерного групування, що даватиме можливість застосовувати найбільш підходящі інструменти відповідно до класифікованого рівня розвитку громад.

– На основі отриманих результатів вироблено концептуалізовану модель економічного розвитку громад в умовах децентралізації. А також ми розробили диференційовані моделі економічного розвитку громад нашої області на основі їх групування за рівнем розвитку; сформовано модель економічного розвитку громад з прикладними сценаріями їх реалізації залежно від спроможності громад. Відтак у виданні вміщена таблиця нормативного забезпечення інституційно-організаційних інструментів економічного розвитку громад. Тобто, подано структуру забезпечення можливості застосування інструментів економічного розвитку громад в умовах децентралізації відповідно до нормативних документів, – проаналізував основний зміст книги Степан Сембер.

За словами Степана Васильовича, для початку науковці кластирували усі можливі громади області, котрі були визначені перспективним планом за виробленими критеріями, а саме: соціальна інфраструктура (ДНЗ, школи, лікарні тощо); ресурси (загальна площа земель, ліси та ін.); фінанси (податкові надходження, офіційні трансфери тощо); ділова активність (капітальні видатки з бюджету, землі промисловості, кількість юридичних осіб та інше). В результаті досліджень проведених у 2015 році, отримали п’ять кластерів за якими визначили, що спроможними об’єднаними громадами на Закарпатті можуть бути тільки 8 відсотків із 100. Відповідно вони розробили 4 моделі, які допоможуть розвивати громади в залежності від їхньої спроможності. У книзі подано інструменти економічного розвитку, які підкріплено нормативни-ми документами, що позитивно впливатимуть на економічний розвиток громад в умовах децентралізації.

Науковець висловив сподівання, що дане видання стане настільною книгою керівників діючих та запланованих об’єднаних громад області, яка стане повчальним провідником до економічного розвитку територіальних громад.

Користуючись нагодою Степан Васильович поспілкувався із керівником Тячівської ОТГ Іваном Ковачем, адже дана громада стала однією з перших добровільно об’єднаних територіальних громад на Закарпатті, а відтак і прикладом для наслідування. У конструктивному діалозі теоретика і практика знайдено чимало відповідей на важливі питання, які крокують поруч із впровадженням реформи місцевого самоврядування. Проте, протиріч майже не виникало, бо основне до чого прагнуть обидві ланки суспільства – затвердження децентралізації на законодавчому рівні та нормативне врегулювання моделі розвитку об’єднаних громад.

На переконання Івана Ковача, децентралізація влади в Україні відбудеться лише тоді, коли цього захочуть усі гілки влади нашої держави.

– Вважаю, що впровадження даної реформи треба було відкласти хоча б на рік, щоб обговорити погляди науковців, практиків та людей із суспільного середовища, адже все це робиться для суспільства. Загалом проведена реформа повинна стати конституційною нормою, яка ніколи не змінюється, інакше напрацювання децентралізації може не закріпитися на теренах нашої держави. До прикладу, наші колеги зі Швейцарії, де мені довелося побувати, проводять об’єднання громад більше двадцяти років, але ніхто нікого не змушує до реформи. У них держава задекларувала такий процес і поступово стимулює населені пункти до об’єднання, яке виправдовує себе. Тому дуже важлива у цьому плані підтримка держави, яка забезпечить суспільну активність до добровільного об’єднання, – запевнив керівник Тячівської громади Іван Ковач.

Обласний гість відмітив, що багато цінних порад отримав від Тячівського міського голови, який радо ділиться досвідом із колегами та науковцями, що дає змогу докладніше вивчати ситуацію та об’єднати старання задля утворення й процвітання спроможних громад на Закарпатті.

На завершення зустрічі, Степан Сембер вручив наукове видання Івану Ковачу та висловив сподівання, що дана праця буде хорошим порадником у роботі керівника Тячівської громади, а моделі подані у ній реалізовуватимуться на практиці.

У свою чергу, щиру вдячність візитеру висловив мер міста Тячів, який дав позитивну оцінку діяльності науковців, адже децентралізація – це нова тема для України. Тому дуже важливо дотримуватись стратегії та розрахунків розвитку об’єднаних громад, які проводять фахівці економічної та фінансової галузі, котрі визначають спроможність громад.

Іванна Фіцай

Газета «Тячів»

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *